פורסם על ידי: עדי נחום | 18/06/2008

פיירפוקס 3 הושק

פיירפוקס 3 מפקח באדיקות רבה יותר על תקני W3C וישנה את הרגלי הגלישה שלכם בדרכים קטנות, אך משמעותיות. דורון פישלר התקין את הדפדפן, והתלהב בעיקר מה-Awesome Bar.

https://i1.wp.com/f.nau.co.il//Upload/62008/Article/Article_Paragraph_1879336.jpg

אחרי אינספור גירסאות בטא ומועמדות לגירסה הסופית, פיירפוקס 3.0, דפדפן הקוד הפתוח החינמי והפופולרי, יצאה אתמול לרשות הרבים באופן רשמי. משתמשים הרפתקנים הורידו כבר לפני מספר שבועות את גירסת Release Candidate האחרונה, שדומה מאוד – אם לא זהה לחלוטין – לגירסה הסופית, ויכלו להתנסות בתכונות החדשות שהדפדפן הזה מציע.
כמו בכל שדרוג של דפדפן, רוב השינויים התבצעו מאחורי הקלעים – וטוב שכך. כשאנחנו משדרגים את הדפדפן אנחנו לא רוצים ללמוד להשתמש באינטרנט מחדש – אנחנו רק רוצים לראות את אותם עמודי ווב קצת יותר מהר, באופן קצת יותר יעיל. כמה מהשידרוגים של פיירפוקס 3 הם הנחת יסודות לפיתוחים עתידיים, שאין להם הרבה השפעה בטווח המיידי. למשל, המפתחים מתגאים בכך שהם בנו מחדש את שכבת הגרפיקה המטפלת בטקסטים, עם תמיכה טובה יותר בדברים כמו Hinting ו-Partial Ligatures. מה זה אומר לגבינו כרגע? מעט מאוד.
אז במה בכל זאת פיירפוקס 3 ישנה לכם את החיים? כמה פיצ'רים מגניבים, ונקודה אחת מעצבנת.

תומך בתקנים בצורה אדוקה יותר
כאמור, כשאנחנו מתקינים דפדפן חדש אנחנו מצפים ממנו להציג עמודי אינטרנט באופן זהה לדפדפנים אחרים. הדבר האחרון שאנחנו צריכים הוא עוד גירסה לטענות "העמוד נראה אצלך רע? טוב, הוא לא מותאם לפיירפוקס, נסה באקספלורר", או את הטענה הנגדית, "נו, בטח שאקספלורר לא יכול להציג את האפליקציה הזאת, תעבור לפיירפוקס". לצערנו הרב, פיירפוקס 3 דווקא מוסיף בעיות כאלה.
פיירפוקס 3 תומך בתקני W3C בצורה אדוקה יותר, כך שמספר אתרים מוצגים בו באופן שונה בהשוואה לאינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט או אפילו בהשוואה לפיירפוקס 2 הסלחני יחסית. קחו, לדוגמה, את העמוד שאתם קוראים עכשיו. נענע 10 בגרסתו הנוכחית לא תומך בתקני W3C – אבל אם פיירפוקס 2 "החליק" זאת, פיירפוקס 3 מציג את הכתבות באופן שגוי: התמונות בגוף הכתבה, במקום להיות מוצמדות לשמאל ולתת לטקסט "לזרום" מסביבן, לוקחות לעצמן את כל רוחב עמודת הטקסט. הבעיה הזו תיפתר עם השקתו הקרובה של אתר נענע 10 החדש, שיתמוך בפיירפוקס באופן רשמי.
בעיות דומות צצות גם במספר אתרים אחרים. חשוב להבהיר, שלא מדובר באתרים רבים: הרוב המכריע של אתרי האינטרנט נראים בפיירפוקס 3 בדיוק כפי שנראו בגירסאות הקודמות – אבל הבעיות קיימות, ומוסיפה לגולשים מידה מסוימת של כאב ראש שבהחלט אפשר היה להסתדר בלעדיו.

זוכר יותר, בפחות
אחת הבעיות העיקריות של גירסאות פיירפוקס הקודמות היתה הנטיה שלהם להתנפח ולהשתמש בכמויות עצומות של זכרון, מה שגרם לפעמים לאיטיות ולקריסות. מפתחי פיירפוקס 3 טוענים ש"פיירפוקס 3 הוא פי שניים יעיל יותר בתחזוקת זיכרון מפיירפוקס 2, ופי 4.7 יעיל יותר מאקספלורר 7".
לפחות בחלק הראשון של ההבטחה, הדפדפן בהחלט עומד: בניסיונות הלא-מדעיים שעשינו התגלה שאפילו אם פותחים הרבה חלונות במקביל, השועל השלישי חסכוני מאוד בזכרון ביחס לקודמו. בעניין ההשוואה לאקספלורר היתרון פחות ברור: גירסה 7 של אקספלורר הובסה בקלות, אבל דווקא אקספלורר 6 הותיק עדיין חסכוני הרבה יותר. עם זאת, קחו את ההשוואה הזו בעירבון מוגבל, כיוון שאינטרנט אקספלורר מהווה חלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה "חלונות".

להתקין רק בשביל ה-Awesome Bar
אם היה צריך להמציא את פיירפוקס 3 בשביל תכונה אחת, זוהי שורת הכתובת החדשה, שזכתה לכינוי Awesome Bar, ובצדק. כמו הרבה המצאות מהפכניות באמת, אחרי מספר דקות של שימוש בו קשה להבין למה אף אחד לא המציא את זה קודם, אבל ברור שכל דפדפן מעכשיו והלאה יצטרך לכלול את הפיצ'ר הזה כדי שלא להיראות מיושן. בשורת הכתובת החדשה אתם עדיין יכולים, אם אתם רוצים, לכתוב את הכתובת המלאה של האתר שבו אתם מעוניינים – דבליו דבליו דבליו נקודה משהו נקודה קום סלאש ווטאבר וכו'. אבל תצטרכו לעשות את זה רק פעם אחת, ומאותו רגע לעולם לא תצטרכו לזכור את כתובת האתר.
ברגע שבו אתם מתחילים לכתוב מילה – שעשויה להיות כתובת האתר, שמו, הכותרת שלו או סתם מילים שמופיעות בו – התכנה מבצעת באופן אוטומטי חיפוש בהיסטורית הגלישה שלכם ומציגה הצעות לדף שהתכוונתם אליו. החיפוש נותן עדיפות לדפים החביבים עליכם (לפי מספר הביקורים) ולרלוונטיות של המילים. לדוגמה, אם אתם נוהגים לשמוע מוזיקה דרך האתר Deezer, הקלדת המילה deezer או אפילו music בשורת הכתובת תביא אתכם ישר אל האתר. למעשה, בדרך כלל לא לוקח לתוכנה יותר משתי אותיות להבין למה בדיוק התכוונתם. וזה לא עובד רק באנגלית; במקרה שלנו, כשניסינו לבדוק האם הבר החכם יידע לזהות את המושג "נענע", לא הגענו יותר רחוק מ"נ" לפני שפיירפוקס שאל אם אנחנו מתכוונים במקרה לערוץ המחשבים של נענע 10.
מהפכה בהרגלי הגלישה? אולי לא, אבל מפתיע כמה שזה נח ושימושי. אתם תמיד נמצאים במרחק של הקלדות תוים בודדים מהעמוד של החבר בפייסבוק (פשוט הקלידו את שמו), או מהסרטון הקורע ההוא עם החתול ביוטיוב שראיתם לפני שבוע אבל לכו תמצאו את הכתובת שלו עכשיו ("cat"). למעשה, לגבי חלק גדול מהאנשים הפיצ'ר הזה יבטל לגמרי את הצורך ב"מועדפים".

משפר את הגלישה בדרכים זעירות
תכונות נוספות שנוספו לגירסה החדשה של פיירפוקס הם דברים קטנים המשפרים את הגלישה בדרכים זעירות: כמו אקספלורר 7, הדפדפן כולל עכשיו אפשרות לבצע Zoom על האתר כולו, כולל תמונות ואפילו אובייקטים בפלאש – ולא רק על הטקסט; מנהל ההורדות כולל עכשיו אפשרות לעצור הורדה כלשהי זמנית, אפשרות חיפוש בהורדות ולינק מובנה לעמוד מקור ההורדה; סימון דף ברשימת המועדפים דורש קליק אחד בדיוק – סימון כוכב בקצה הימני של שורת הכתובת, באופן שייראה מוכר במיוחד למשתמשי Gmail (ובעצם, במידה מסוימת גם אינטרנט אקספלורר 7), והטיפול במועדפים ומיונם אורגן מחדש באופן שעושה את החיים קלים יותר.
אפשר לנחש שעבור רוב המשתמשים, המעבר לפיירפוקס 3 יהיה כמו החלפת שמן באוטו – שום שינוי לא ניכר על פני השטח, חוץ מזה שהאוטו נוסע חלק יותר. עבור משתמשים כאלה היינו ממליצים לא להצטרף לניסיון שבירת שיא גינס העולמי ולא להוריד את פיירפוקס 3 מיד. חכו קצת – בעתיד הקרוב בוודאי יגיעו עוד תיקונים, פאצ'ים ושיפוצים. אולי אפשר יהיה אפילו לקרוא את הכתבה הזו באופן נורמלי.

להורדת פיירפוקס 3

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: